Fröken Malms Barnvaktsbyrå

Bor du i Stockholmsområdet och har svårt att hitta barnvakt?
Vill du ha någon som leker med barnen, någon som har utbildning, erfarenhet och hjärtat på rätt plats?
Då kan jag VERKLIGEN rekommendera min vän Christines nyöppnade Barnvaktsbyrå. LÄNK!


Fy sjutton va bra de är!!
Vi har en underbar tjej som heter Celine som kommer till oss på nolltid om det krisar. (Idag gick det åt skogen, och hon ryckte ut i 2 timmar när jag var på ett viktigt möte.)

Jag kan VERKLIGEN från hjärtat gå i god för dem! Behöver du hjälp och ringer dem? Hälsa från mig! Men LOVA att du inte lägger vantarna på härlige Celine, för hon är killarnas favorit . Hihi


Jag hetsåt mackor idag! usch vad jag blir besviken på mig själv…

Skitsamma, det var som jag sa till en vän tidigare idag. Det är skönt att måndagarna är återkommande! Jag börjar mitt nya liv på nästa….


Styrelsemöte, och rodd inför bloggträffen på Friiberghs den 6 oktober..
(Vår VD i det högra hörnet)

Rackarns vilken helg det kommer bli! Ett smörgåsbord för själ och kropp..

Jag är rädda att platserna tar slut för fort, så det kommer bli först till kvarn, MONAS läsare vs mina!


Lilla trollungen busar med tant på golvet..


Nu ska jag laga middag, vi syns lite senare…

Stor kram x

Detta inlägg är publicerat i Allmänt. Bokmärk permalink. Skriv en kommentar eller lämna en trackback: Trackback URL.

20 kommentarer

  1. fia
    Skrivet 27 juni 2012 15:43 klockan 03:43 | Permalink

    skorpan är såå gullig å charmig. dom är för underbara i den åldern kidsen. Snälla maggan det är inte fel att äta smörgås.. tonåringar läser denna blogg.

  2. Skrivet 27 juni 2012 15:47 klockan 03:47 | Permalink

    Aaaaiiiii barnvakt!!!! Gad vide om vi har et lignende byrå her i Skåne!? Det må man vel lige finde ud af….

  3. svampis
    Skrivet 27 juni 2012 15:52 klockan 03:52 | Permalink

    Har du magdalena hört på nyheterna idag.. lchf kan frambringa stoke(jag jobbar som ssk å vet hur livet kan vända fort)

  4. Madelene
    Skrivet 27 juni 2012 16:15 klockan 04:15 | Permalink

    Fy farao vilket tråkigt liv om man ska ha dåligt samvete för att man äter en macka men tycka det helt ok att dricka alkohol.

  5. Skrivet 27 juni 2012 16:17 klockan 04:17 | Permalink

    Vilken liten sötnöt han e er lilla Charlie!

  6. Skrivet 27 juni 2012 16:21 klockan 04:21 | Permalink

    På något konstigt sätt är hetsätning ganska underbart när man gör det… jag vet att jag kommer hetsäta rostbiff med potatissallad, skagen, remi kex och smågodis när jag kommer till sverige nästa vecka. Och jag kommer ångra mig rejält efteråt, men som du säger, det kommer en ny måndag. Wiiieee!
    En sak till… Underbart söt och gullig bild på lilla VDn. Han är ju bara för gullig! kram towe.

  7. Lena
    Skrivet 27 juni 2012 17:24 klockan 05:24 | Permalink

    Hej Maggan!
    Ja jag kallar dej maggan för nu har jag läst din blogg så längen att det känns som jag känner dej! :0)
    Ville bara berätta att jag ÄNTLIGEN börjat prova på LCHF efter att först ha blivit inspirerad av dej , och sedan köpte jag Katrins bok…är inne på min 3e dag och har redan gått ner 2 kg!!! (är ju så jävla nyfiken av mej så jag kunde inte hålla mej från vågen…)
    Detta är så mycket bättre än diverse svältdieter! och sån god mat!!! (en fråga….visst får man käka frysta jordgubbar o hallon mä vispgrädde…snälla säg JAJAJAA för jag minns inte :0/)

    Jag har mycket övervikt och har äntligen hittat ett sätt att bli av med åtminståne en stor del av den! Tack för att du finns! utan dej hade jag aldrig blivit så här peppad och inte heller ramlat in på Katrins blogg och sett hennes bok…!
    Nu ska jag äta lite god zucchinigratäng och kyckling, sen blir det att knata 1 mil!
    puss!

  8. Milo
    Skrivet 27 juni 2012 17:53 klockan 05:53 | Permalink

    Dina bilder på Skorpan är verkligen ursköna! Han e bara för söt.

  9. Åsa
    Skrivet 27 juni 2012 18:16 klockan 06:16 | Permalink

    shit pomfrite!!! Vilken härlig bild på skorpan ; )

  10. Anne
    Skrivet 27 juni 2012 20:12 klockan 08:12 | Permalink

    Min 2:a son är född 3 oktober förra året så han är nästan lika gammal som din Skorpan. Älskar när du lägger upp bilder på honom han är så underbart söt och fin. Och lika skallig som min lilla :)

  11. agneta blomberg
    Skrivet 27 juni 2012 20:32 klockan 08:32 | Permalink

    Hur mycket kostar barnvakterna per timma?

  12. Skrivet 27 juni 2012 20:55 klockan 08:55 | Permalink

    Vilken bild!
    Å ”tant Mona” är kuseligt lik en tant med fyra bröst å dålig chipssmak från nåt kvarter med obskyra pipels med utemöbler i träd och häck..

  13. Lindha
    Skrivet 27 juni 2012 22:19 klockan 10:19 | Permalink

    Gud vilken söt bild på skorpan när man grimaserar med hela ansiktet :)
    Känner igen det där men att inte kunna låta bli att äta mackor och annat…. Därför slutade jag med LCHF, bättre att äta nyttigt dom andra dagarna och kunna unna sig ibland än att förstöra ketosen stup i kvarten iaf.

  14. Titti
    Skrivet 27 juni 2012 22:20 klockan 10:20 | Permalink

    Ät vad du vill, du är så vacker så du behöver inte bry dig. Sen, all kred till dig som orkar blogga fast det finns såå många elaka nättroll. Jag pallade inte utan la ner min. Var trött på påhopp om mina barn, att bli kallad en massa saker mm mm. Älskar din blogg. Ha en fin sommar med din fina familj

  15. Skrivet 27 juni 2012 22:52 klockan 10:52 | Permalink

    ÅÅÅÅÅHHHH… Jag VILL komma på bloggträffen!!!!

    När släpper ni platserna?! *ivrig*

    Kram Sandra

  16. Skrivet 27 juni 2012 23:04 klockan 11:04 | Permalink

    Bloggträff låter jättekul, kommer all info här på bloggen? :)

  17. Skrivet 27 juni 2012 23:25 klockan 11:25 | Permalink

    Skorpan är verkligen ur-gullig!! Sötare får man leta efter! Underbar bild!

  18. Helena Norgren
    Skrivet 27 juni 2012 23:40 klockan 11:40 | Permalink

    Vore kul att få gå på en bloggträff, men då lär man väl vara bloggare å känd.. Men hade vart kul å få träffa dig Magdalena, för du är en förebild för mig, du blev det efter att jag läste din bok, då du ALDRIG gav upp under dom där åren, utan du kämpade!
    Tack för att du har en sån underbar blogg! Kram från en dalkulla :)

  19. Skrivet 28 juni 2012 5:55 klockan 05:55 | Permalink

    Maja: Äh, du är bara avundsjuk för att jag har 4 bröst, haha!

    Angående Bloggträffen så ska vi bara fila lite mer på programmet, sen lägger vi ut all info. Man behöver INTE vara en känd bloggare, man behöver bara vara en vanlig människa som vill skratta och må riktigt bra under en oförglömlig helg. Herregud så mycket roliga och bra grejer vi har fixat!

    Magdalena-kärringen påstår att hon och hennes läsare här inne kommer ta alla platser, så jag fuskar med att redan idag berätta mer om bloggträffen om en stund inne hos mig, hehe.

  20. sanna ag
    Skrivet 28 juni 2012 9:24 klockan 09:24 | Permalink

    bra där mona!!!

Skriv en kommentar

Din epostadress delas eller publiceras aldrig
Obligatoriska fält är markerade med *

*
*

  • Tävling

    mohedatavling
  • Magdalena @instagram

  • annons